• Kerpe İçin Buradayız...

  Kerpe İçin Buradayız...

  Kerpe Hakkında Her Şey Bu Sitede
 • İstanbul'un Yanı Başındaki Cennet

  İstanbul'un Yanı Başındaki Cennet

  Kerpe Plajı Sizleri Bekliyor...
 • Kerpe Otel ve Pansiyon Rehberi

  Kerpe Otel ve Pansiyon Rehberi

  Kerpe Otelleri ve Kerpe Pansiyonları
 • Kerpe Miço Koyu Kadınlar Plajı

  Kerpe Miço Koyu Kadınlar Plajı

  Kerpe Mavi Bayraklı Plaj

Kerpe'de Hangi Aktiviteler Yapılır?

Kerpe’de hangi aktiviteler yapılır? Kerpe coğrafi yapısı olarak çok büyük bir alana sahip olmamasına rağmen yaz ve kış için oldukça fazla aktiviteler yapabilirsiniz. Bunları yazımızda bulabilirsiniz ;

Yüzmek ve Güneşlenmek: Birçok ziyaretçinin öncelikli tercih sebebi denize girmek ve güneşlenmektir. Kerpe plajı buna oldukça uygundur. Güzel bir kum ve sığ bir deniz sizleri beklemektedir. Şemsiye, şenzlog ve duş imkanı vardır. Plaj arkasında yeme-içme alternatifleri çok çeşitlidir. Yüzmek için plaj dışında Kerpe Kayalıkları denize girmek için en çok tercih edilen aktivitelerdendir.

Akşam Aktiviteleri: Kerpe restorant ve kafeleri gün batımı manzaraları ile ziyaretçilerini büyüler. Karadenizden çıkan lezzetli balık ve mezeler Kerpe restoranlarının popüler olmasını sağlamıştır.

Doğa Yürüyüşleri: Kerpe merkezden başlayarak Kerpe-Miço Koyu yürüyüş için idealdir. Kerpe-Sarısu orman içi yolu, Kerpe-Babatepesi yürüyüş parkuru, Kerpe-Kumcağız orman yolu parkurları, Eski Kerpe Burnu, Kerpe-Sarıburun orman içi parkurları güzel bir yürüyüş olanağı sağlamaktadır. İstanbul hareket eden doğa turu ve gezi şirketleri Babatepesi başlangıçlı ve Kerpe bitişli turlar düzenlenmektedir. Ayrıca sabah ve akşam yürüyüşleri için bağlantı yolları kenarındaki toprak yollar oldukça müsaittir.

Doğa Fotoğrafçılığı: Kerpe ve civarı birçok doğa oluşumuna sahiptir. Başlıca falezler ve ormanlık alanlar sizlere çok iyi kadrajlar vaadetmektedir. Yaz-kış yöreye fotoğraf aktiviteleri düzenlenmektedir.

Dalga Sörfü: Kerpe merkezli dalga sörfü eğitimi veren bir kurs mevcuttur. Rüzgar yönüne göre Kerpe, Sarısu, Kumcağız, Cebeci ve Babalı sahillerine turlar düzenlenmektedir.

Scuba Diving: Daha birkaç yıl önceye kadar bir dalış okulu hizmet verirken, şuan Kocaeli ve İstanbul’dan hareketli özellikle hafta sonu turlar mevcuttur. Kerpe kayalıkları ve civarında bir deniz altı batık şehri mevcuttur. Hatta müze çalışmaları için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi girişimler başlatmıştır.

Olta Balıkçılığı: Tekneden ve karadan özellikle Mayıs-Kasım ayları arasında istavrit, tekir, palamut, lüfer ve eşkina balığı avcılığı yapılmaktadır. Balık avı turu mevcut değildir. Kerpe Kayalıkları ve Eski Kerpe Burnu balık avı için idealdir.

Kara Avcılığı: Kış aktivitelerinin başında gelir. Sezon içi bölgede avlanmak yasaktır. Kış aylarında karatavuk, ördek ve çulluk en çok avlanan kuşlardır. Avlak sahalar Kerpe merkezden 3-5 km uzaklıktadır.

kerpe aktivite kerpe

Kerpe'de Kavga: Yaralılar Var

Kerpe Ömerağzı mevkiinde 4 kişinin yaralandığı kavgaya ilişkin 7 zanlı gözaltına alındı.

Aldığımız bilgiye göre, Kerpe Mahallesi Ömerağzı mevkisinde N.Ş'ye ait kışın kapalı bulunan piknik ve kamp alanına izinsiz girerek alkol alan S.Y, İ.S. ve Ç.A. ile bölgede hayvanlarını otlatan A.Ş. arasında henüz belirlenemeyen nedenle tartışma çıktı.

Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine A.Ş'nin oğlu E.Ş ve yeğeni M.Ş. de olaya karıştı.Kavga sesleri duyarak ağabeyine ait kamp alanına gelen İ.Ş. jandarmaya haber verdi. Taraflarında telefonla yakınlarını araması üzerine olay yerine sopalarla yaklaşık 20 kişi geldi.Gruptan bir kişinin tabancayla yere ateş açtığı kavgada A.Ş, İ.Ş, E.Ş. ve M.Ş. yaralandı.


Kerpe Jandarma ekiplerince kavgaya karıştıkları iddiasıyla 7 kişi gözaltına alındı.Kaçan şüphelilerin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

 

Anılarımız ve Kerpe...

Küçüçük bir çocuktum o zamanlar. Belimde can simidi, kollarımda kolluklar çırpınıp dururdum suyun içinde. Babamın bana “yüzme öğretme” çabaları, benim hoyrat Karadeniz ile şakalaşmalarım bitmezdi… İlk zamanlarda, henüz iki – üç yaşında, bundan ibaretti benim Kerpe anılarım. Denizin havasını derin bir iç çekişle içime çekişim kumdan kaleler yapışım hiç unutulmayacak anlar olarak yer ettiler belleğimde. Gülücükler saçarak elimde kova ve kürek sıcak kumların üstünde koşan sarı saçlı ufak bir çocuk. Büyüdük sonra biz. Ben ve Karadeniz ve Anılarımız ve Kerpe…

Şimdilerde içinde fırtınalar kopan bir gencim ama o fırtınalarda hiç batmayan bir gemi içimde Kerpe. Yaz mevsiminin her gelişiyle büyüyen bir heyecan içimde. Arkadaşlarımın, denizin, kumsalın, rüzgarın ve martıların özlemi her yaz en baştan doğuyor içimde. Daha önce hiç gitmediğim bir yere gidecekmişim gibi heyecanlanıyorum. Her ne kadar adım gibi ezberlemiş olsam da her bir şeyini gene de görünce heyecanlanıyorum. Geçen senelerden anılar takılıyor aklıma. Ve bir tebessüm bırakarak o ana bir başka köşesinde Kerpe’nin bir başka anıma gidiyorum. Yaz tatili için Kerpe’yi tercih edenlerde benim yaşadıklarımı yaşıyorlardır diye tahmin ediyorum.

Ve yaz gelir gelmez buluyorum kendimi onun kollarında. Bahar ayları boyunca yapılan yaz planlarını gerçekleştirmek için sabırsızlanıyorum. Arabadan iner inmez deniz oluyor hemen ilk adresim. Kumsalın başında dikilip en uç noktasını görürmüşçesine bakıyorum Karadeniz’e. Dalgaların sesini duymak için pür dikkat kesiliyorum adeta. Kıpırdamadan öylece bakıyorum ona. Oda beni selamlarmışçasına dalgalarıyla daha bi şevkle tutuyor elinden kumsalın. Telefona gidiyor elim. Arkadaşlarımı arıyorum. Duygulu ve sevinçli bir şekilde birbirmize sarılmamızı her seneki gibi bu sende bıkmadan tekrarlıyoruz. Ve denizin söylediği ninniyle dalıyorum ilk uykuma güzel bir kahvaltı sonrasında güneşin altında uzanarak derin sohbetlere dalıyorum arkadaşlarımla elimden akıp giden kumlarla oynarken. Gün boyu aşkımı bekliyorum bu şekilde. Gün batımını. Sessizce yaklaştığımı bana doğru bu kez oturuyorum kumlara. Tüm duyularımı ona adamış şekilde. Tenimi okşayan hafif rüzgarı bile istemiyorum. Bir sigara yakıyorum. Dumanı sarıyor Kerpe’yi. En baştan tekrar başlıyor kafamda anılarımın başrol oynadığı film.

Üç aylık bir zaman zarfına nice anılar sığdırıyor hayatlarına insanlar orada.Tıpkı ben gibi. Unutulmazlar arasında hep akla gelen anılar.Yazın son bulmasıyla buruk bir acı kaplıyor evleri.Elinden tutup götüresi geliyor yanında insanların Kerpe’yi.Denizin şarkısını duymak, güneşin batımını en yoğun duygularla izlemek için.Kolay olmuyor bu değişilmez sevgiliden ayrılık son baharın yaklaşmasıyla.Geceleri sahilde yakılan ateşin etrafında söylenen şarkılar oscarlık filmleri dahi kıskandıracak kareler oluyor Kerpe'nin yönetmenliğinde.Ama biliyorlar ki vuslat gelecek elbet bir gün yine.Benim yaramaz bir çocuk edasıyla sabırsızlandığım gibi sabırsızlanıyor herkes bu senede yazın ayak seslerinin kapıda duyulmasıyla.Kerpe'de hazırlanıyor onlara.Kollarını açmiş kucaklamak için hazır sevgililerini şimdiden.

Bu yaz tekrar Kerpe adresim ve tüm adresler.Ama bu kez daha derin bir özlemle atacağım adımlarımı onun yolunda.Hazırlık telaşı şimdiden duyuluyordur adresi Kerpe olanların komşularının evinde.Müzeyyen Senar eşlik edecek rakı balık sofralarına. Ufacık çocuklar koşuştururken yollarda kendime dalıp gideceğim onlarda. Sohbetler sürüp gidecek bugünden dünden yarından.Kahkahalar karışacak martı seslerine.Bir sokak lambası altında buluşan sevgililer takılacak ışıkların gözüne. Her köşesiyle hazır bu seneye Kerpe. Daha bir cömert bu sene Karadeniz. Gülümsemeleri solmayacak tüm gücüyle ağlara asılan balıkçıların.

kerpe gün batımı

Aralık Biterken Kerpe

Sonbaharın ılık havaları artık Kerpe’de yerini soğuk rüzgarlara bıraktığı zaman işte kış Kerpe’ye şimdi geldi diyebiliriz. Ağaçlar yapraklarını bir bir döktüğünde artık vakit Aralık ayıdır. Deniz o masmavi rengini kaybetmiş, artık daha yeşil ve yağmur sularının etkisiyle kahverindi bir tona bürünmüştür. Sahil oldukça sesiz ve sakindir, Güneşin kısa süreli yüzünü gösterdiği günlerde kordonda hemen bir kıpırdanma olur yakın bölgede oturan Kerpe müdavimleri kısada olsa bir deniz havası için Kerpe’ye gelirler ve bi küçük canlılık olur.

Aralık ayı ile Kerpe haftasonları için artık şehirden bir kaçış noktası haline gelir. Restoranlar yazlara göre daha sıcak sohbetlere ev sahipliği yapar. Hava soğuk ama mekanlar oldukça sıcaktır. Sobaların kurulu olduğu Kerpe restoranları lezzetli Karadeniz balıklarının kokuları ile enfestir. Kordonda çay ve kahve keyfi soğuk havalar ile daha zevkli bir hal alır.

Kış boyunca daha çok yağmur yağar, kar Aralık ayında neredeyse çok nadir görünür. Gece – gündüz sıcaklık farkı çok azdır. Güneşli ve rüzgarsız günlerde Kerpe oldukça sakin ve güzeldir. Doğa yaz için dinlenmeye çekilir. Güneş bu ayda kumsalın tam karşısından batar. Kordondaki kafelerde akşam romantizm yapmak isteyen çiftler için oldukça iyi fotoğraflar verir.

 

kerpe aralık kerpe plaj

kerpe yılbaşı kerpe sahil

kerpe otel kerpe pansiyon

kerpe otelleri kerpe 2018 yılbaşı

Atlı Jandarmalar Kerpe Sahinde

Kapkaç, hırsızlık gibi asayiş olaylarına karşı kısa sürede müdahale edebilen atlı jandarmalar, Kerpe sahillerinde yerli ve yabancı halka güven veriyor.

Yaz aylarında binlerce tatilcinin tercih ettiği Kerpe ve diğer Kandıra sahillerinde, deneyimli ve özel eğitimli atlı jandarmalar halkın güvenliğini sağlamak için görev yapıyor. Yaklaşık 7 yıl önce Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi (JAKEM) Komutanlığı’na bağlı özel eğitimli atlar ve deneyimli binicilerden oluşan 3 atlı jandarma timi Kandıra’nın Kerpe, Kefken ve Cebeci plajlarında ilk kez görev yapmıştı. Sahillerde kuş uçurmayan atlı jandarmalar, bu sezon da yeniden sahillere geri döndü. 

VATANDAŞ HER YAZ TALEP EDİYOR
Deneyimli astsubay binicilerden oluşan atlı jandarmalar, halkın yoğun olduğu bölgelerde aralıksız devriye geziyor. Atlı jandarmaları karşısında gören vatandaşlar, şaşkınlık yaşasa da atlara ve jandarmalara büyük ilgi gösteriyor. Ağustos ayının ortasına kadar Kandıra sahillerinde görev yapacak olan atlı jandarma timi, daha sonra Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığına geri dönecek. Tatilciler bu uygulamanın kendilerine güven verdiğini belirterek her yaz Kandıra sahillerinde atlı jandarma timlerinin görev yapmasını talep ediyor.

 

jandarma kerpe

Kerpe Kaptan Otel-Kerpe

Reklam
Kerpe Kaptan Restaurant-Kerpe

reklam2