Kerpe Aktiviteleri

Temiz deniz ve orman havası teneffüs ederek, yeşile ve Rusya'ya uzanan ufuk hattına bakarak gözlerinizi ve bedeninizi dinlendirirken leziz bir yemek yiyebilirsiniz. Orman içinde veya sahil kayalıklarında ailece veya grupla hatta yalnız yürüyüşe çıkabilir, enerji depolarsınız. Tekne kiralayıp Kerpe çevresinde dolaşabilir, Kerpe Burnu arkasındaki Miço Limanı'nın anıt kayalarını, gizli koylarını, birde denizden görebilirsiniz.

Kerpe yakınlarındaki Sarısu ve Kurtyeri deresinde oltayla sazan avcılığı yapabilirsiniz. Av sezonunda Rusya'dan gelen bıldırcın, çulluk, Balkanlar'dan gelen üveyiklere rastlayabilirsiniz. Kerpe merkezde çay bahçelerinde, cafelerde oturabilir, trafiğe kapalı gezi alanında dolaşabilirsiniz. Su altına meraklıysanız Kerpe Burnu kayalıklarında denize girip zıpkınla kefal, levrek, kofana, karagöz avlayabilir, 10-12 metre derinlikte yatan amphoraları görebilirsiniz.

Bu kayalıklarda uçurtma uçurabilir, fotoğraf çekebilir, resim yapabilir, beraberinizde getirdiğiniz havlu veya şezlonglarda güneşlenebilir, denize girebilir, akşam olunca da Kerpe'de de nazlana nazlana denize batan güneşin şölenini elinizdeki içeceklerle izleyebilirsiniz. Yazlıklar, villalar, arsalar görecekleriniz arsında yer alırken, Yağmur sonrası toprak ve çiçek kokusunun açığa çıktığı Kerpe'de denizden gelen gerçek yosun kokusunu rüzgar karayel estiği zaman duyabilirsiniz. Kerpe'nin tertemiz çam ve deniz kokulu doğası, eşsiz güzellikteki masmavi denizi ve yönünü batıya çevirmiş dalgalara kapalı koyu, dantel şeklinde işlenmiş sarp kayalıklarıyla süslü Kerpe, sizlere tatil ve aktivite olarak birçok olanak sunuyor.

YÜZME

Yaz sıcakları bastırdığında İstanbul'un en temiz, aynı zamanda tuz oranı düşük denizlerinden birine sahip olan Kerpe Koyun'da gönlünüzce ailece yüzebilirsiniz. Koyun kıyıdan 200 metre boyunca uzanan sığ suları, çocuklar için de güvenle yüzülebilir özelliklidir. Dilerseniz masmavi Karadeniz'in dalgalı sularında kulaç atabilirsiniz.

YÜRÜYÜŞ

Kerpe'nin doğal parkurları başta Kayalıklar ve Miço Koyu olmak üzere çevredeki korular, Ömerağzı Koyu, Eski Kerpe Burnu, Lokman Dere, Koğuk Kaya, Sarısu, Baba Tepesi ve Pembe Kayalar yürüyüş için en ideal ortamlardır. Kerpe'ye komşu olan Kovanağızı Koyu dışında bulunan Pembe Kayalar'a ve Akçakoca Anıtı'na aracınızla ulaşıp sonrasında yürüyüş için imkan bulabilirsiniz

BALIK TUTMA

Kerpe, Karadeniz kıyıları içinde açık denize kapalı ender koylardan biri olma özelliğine sahip koyuyla ve kayalıklarıyla ünlenmiş bir balıkçı köyü. İsterseniz "Kartal Kayalar"da ya da tekneden denizde balık avlayarak, gününüzü en zevkli ve dinlendirici ortamlarda değerlendirebilirsiniz. (Kerpe'ye gelirken yanınıza oltanızı almayı unutmayın).

DOĞA FOTORAFÇILIĞI

Kerpe'ye geldiğinizde yanınızda fotoğraf makineniz yoksa eksikliğini fazlasıyla hissedebilirsiniz. Yörenin eşsiz doğası, bilhassa Karadeniz'in özenle şekillendirdiği anıt kayaları, fotoğrafçılıkla amatör ya da profesyonel olarak ilgilenen herkese unutulmaz kompozisyonlar sunuyor.Ayrıca birçok moda dergisinin birçok katolog çekimleri Kerpe’de çekilmiştir.

ORMAN VE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Kerpe'de sabahın erken saatlerinde yöresel özellikler barındıran doğal ürünlerle hazırlanmış köy kahvaltınızı yaptiktan sonra güneş henüz yükselirken, halk arasında Miço Koyu (gizli cennet koyu) olarak anılan mevkie küçük bir sabah yürüyüşü yapabilirsiniz. Ormanın eteklerini süsleyen çam ve meşe ağaçları arasından yaklaşık 10 dakika süren yürüyüşle Miço Koyu'na ulaşabilirsiniz. İlginç kayalıklarıyla ünlü Miço Limanı görsel bir şölen gibi karşınıza çıkarken, bol oksijen ve ormandan gelen baş döndürücü çiçek kokuları arasında yapacağınız bu yürüyüş sizi kent karmaşasından uzaklaştırıp, güne zinde olarak başlamanızı sağlayacaktır.

Kerpe sahilinden batı yakasına doğru yürüdüğünüzde etrafınızı kaplayan ormanın arasında, doğanın kucağına açılan yolda ilerleyerek önce Sarıyer Koyuna ulaşacaksiniz. Sarıyer Koyu sonrasında yola devamla Ömerağzı Koyunda çadır ve piknik alanlarıyla karşılaşıyorsunuz. Burada vereceğiniz molada içeceğiniz bir iki bardak çayla tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Yürümeye devam ettiğinizde Lokmandere ve Koğukkaya yi da gördükten sonra Sarısuya varacaksiniz.

Sarısu mükemmel güzelliklere sahip yemyeşil bir vadi boyunca estetik kavisler çizerek akışını sürdürüyor. Sarısu nehrinin Karadeniz'e kavuştuğu noktada bulunan küçük kumsal, kumul tepecikleri, kıyı şekilleri ile oldukça ilginizi çekecek güzellikler sergiliyor.

kerpe aktivite kerpe otel

 

İlgili Kelimeler:Kerpe,Kerpe Aktiviteler,Kerpe Aktiviteleri,Kerpede Neler Yapılır,Kerpe Yürüyüş,Kerpe Balık Tutma,Kerpe Doğa Yürüyüşü,Kerpe Balık ,Kerpe  Doğa Fotoğrafçılığı,Kerpe