Dost Acı Söyler Kerpe...

Fotoğraf tutkunluğumun yanı sıra , Turizm sektöründe çalışıyorum. Kerpe çok sevdiğim , 4 mevsim kaçış noktam , Kerpe Kocaeli’nin birkaç turizm alanından bir tanesi , küçücük bir liman kasabası iken 200 yıl öncesi o halini görmeyi dilerdim lakin istilaya uğradıktan sonra plansız ve düzensiz yapılaşma sonucunda görselliğinden çok şey kaybetmiş olduğu gibi, tek kurtarıcısı olan deniz sahilleri de kirliliğin her türlüsünden nasibini almış !

Uzun süren karlı ve soğuk havalardan sonra nihayet bu gün tam anlamıyla güneşi görebildik ve makinemi kaptığım gibi soluğu Kerpe’de aldım. Gittiğimde Kerpe bomboştu , her zaman yemek yediğim balıkçıma gidip enfes bir ziyafet çektikten sonra, fotograf çekmek için sahildeki kayalara yöneldim. Giderken yol güzergahı balçık içindeydi , köpeklerin devirip dağıtmış olduğu çöp bidonları ,Kerpe’de sanki kimsenin yaşamıyor olduğunu, kurumlar dahil,herkesin söz bir edip beldeyi terk ettiğini gösteriyordu adeta ! Zor bela çıkabildim çukurlardan,balçıklardan , sahile vardığımda ise, başka bir kötü sürpriz bekliyordu, sahilde şimdiye kadar öyle bir acımasız kirlilik görmemiştim ! çok yazık dedim ! Denetimsizlik ve vurdum duymazlık .. Güzelim cenneti ne hale getirmiş !
Kerpe’de turizme hizmet eden ve orada daimi oturan sakinlere sesleniyorum .. sahip çıkın ! ..insanların çevreyi kirletmesini önlemek , kirlettiklerini toplamaktan daha kolaydır ! Belediye yetkilileri de belki bu durumdan utanır ve denetimlerini sıklaştırırlar ! ..Başta kendilerini sorgulamak kaydı ile tabi ! Dost acı söyler ...Kerpe’yi çok seven bir dost olarak hissettiklerimi söyledim !

Ve benim gibi düşünen binlerce kişi olduğunu ve sırf bu yüzden Kerpe’yi ihmal ettiklerini tahmin ediyorum ! Biz fotografçılar, denizi böceği çeker , onu bir şekilde güzel gösteririz, lakin, orada kaldığımız süre 3-5 saattir , halbuki tatil için Kerpe’yi tercih edenler ...Hangi kötünün arasından iyiyi ve kaliteyi seçip görebilecekler...

Siz düşünün ! Sevgiler ...Saygılar tüm Kerpe’ye ..

kerpe haber

 

Kerpe Green Butik-Kerpe

Kerpe Kaptan Otel-Kerpe

Didem Apart Otel-Kerpe

Kerpe Kervan Otel-Kerpe

Reklam
Murat Baklava Kebap-Kerpe

Kerpe Kaptan Restaurant-Kerpe

Dünya Güzeli Butik Otel-Kerpe