Kerpe'de 2 Mavi Bayrak Dalgalanacak

Kandıra’da Mavi bayraklı plajların sayısı 5’ya yükseldi. 33 Kriterin dikkate alınarak yapılan değerlendirmede Kandıra Kerpe Miço Koyu Kadınlar Plajı Kandıra’nın 5. Mavi Bayraklı plajı oldu.

Bu Yıl Kerpe Plajlarında
2 Mavi Bayrak Dalgalanacak

Miço Koyu 1

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği çevre yatırımları, kentin plajlarını da bambaşka bir görünüme kavuşturuyor. Kocaeli’nde yaşayan herkesin pırıl pırıl denizlerde kulaç atması için yaptığı çalışmalar kapsamında kentteki mavi bayrak sayısı 5’ya yükseldi. Merkezi Danimarka’nın Kopenhag kentinde bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın belirttiği 33 kriteri tamamlanarak Kandıra Kerpe Miço Koyu Kadınlar Plajı da mavi bayrak alan plajlar arasında yerini aldı.

4. BAYRAĞI KUMCAĞIZ HALK PLAJI ALMIŞTI
2013 yılında ilk mavi bayrağını da Kandıra Cebeci Halk Plajı ile alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılında ikıinci Mavi Bayrağını Kerpe Plajı, 2017 yılında üçüncü mavi bayrağını Bağırganlı Halk Plajı, 2018 Yılında ise dördüncü mavi bayrağını Kumcağız Halk Plajı ile aldı. Bu yıl ise Kandıra Kerpe Miço Koyu Kadınlar Plajı Mavi Bayrak aldı. Kandıra’da mavi bayraklı plajların sayısı 5’ya yükseldi.

KANDIRA’NIN EN ÖZEL PLAJI
Kandıra ilçesinin en güzel plajlarından biri olan Miço Koyu Kadınlar Plajı bu yıl mavi bayrak aldı. 200 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde olan plajda sadece bayanlara yönelik hizmetler veriliyor. WC, otopark, bisiklet park alanı, gölgelik, soyunma kabini, cankurtaran ve sağlık hizmetleri, duş alma ve güneşlenme alanları, güvenli denize girme sahası, plaj temizlik hizmetleri olan Miço Koyu Kadınlar Plajı’nda engelli vatandaşlara yönelik de hizmetler veriliyor.

MAVİ BAYRAKLI KADINLAR PLAJI
81 dönüm alan üzerinde sadece kadınlara yönelik olarak yapılan Miço Koyu, 2016 yazında kullanıma açılmıştı. Miço Koyu etaplar halinde kadınların özel yaşam alanı haline getirildi. Etrafı çevrilerek otopark, soyunma kabinleri, tuvalet, yürüyüş parkurları yapılan Miço Koyu Kadınlar Plajı’nda spor alanları, sosyal donatılar da bulunuyor. KOSKEM’e bağlı iki bayan cankurtaranın da görev yaptığı Miço Koyu Kadınlar Plajı, Türkiye’de çok az olan, mavi bayrağa sahip kadınlar plajları arasındaki yerini aldı.

MAVİ BAYRAKLAR İÇİN ÖNEMLİ KRİTERLER
Mavi bayrak almanın yanı sıra mavi bayrakları korumakta önem arz ediyor. Bu kapsamda Mavi Bayraklı plajlar önemli kriterlere sahip. Sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizleri yapılıyor. Ayrıca, plajı kullananların güvenliğini öngören cankurtaran bulunuyor. Sahillerde su sporları ile yüzme alanı ayrılarak, acil durum planı, çevre yönetimi ve engellilere modern hareket olanakları sağlanıyor. Plajlar 33 kriter esas alınarak “Mavi Bayrak” veriliyor.

Miço Koyu 5

Kerpe Kaptan Otel-Kerpe

Reklam
Kerpe Kaptan Restaurant-Kerpe

reklam2