Bir Solukta Kerpe...

Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı Kerpe Batı Karadeniz’de, yeşillikler içinde kaybolan bir yoldan ulaşılan küçük bir balıkçı limanı iken turizmle tanıştı. Kerpe, sakin denizli ve ince kumlu plajları, Karadeniz’in hırçın dalgalarının şekil verdiği kayalıkları ile İstanbul, İzmit, Sakarya gibi kent merkezlerine yakınlıkla birleşince bu cennet saklı kalamadı. İstanbul’dan yola çıkıp, iki saat sonra Kerpe’ye ilk varanlar uzun süre gözlerine inanamadılar, “Bodrum bize bu kadar yakın mıydı” diye düşünmeden edemediler.Ve Kerpe’den bir daha vazgeçemediler.Kerpe kışın her ne kadarda sakin olsa bu bile Kerpe’ye eşsiz bir güzellik ve hoşluk katmakta yazları ise Kerpe cıvıl cıvıl bambaşka bir havaya bürünür.

Kerpe’nin limanı kuzey ve kuzeydoğu rüzgârlarına kapalı küçük bir girintidir, bu onu Karadeniz’in az bulunur sığınaklarından biri yapar.Kıpırtısız koyun arkasındaysa gerçek Karadeniz yatar. Kuzeye bakan bu kıyılarda gezinti yapmak, azgın dalgaların oyduğu kayalık kıyı bandında heybetli heykelcikler oluştuğundan büyük keyif verir. Hele dantel gibi işlenmiş, yeşille iç içe geçmiş bu kıyının koynunda uyanmak keyiflerin en yücesidir.Kerpe denildiği gibi doğal bir limandır Karadenizin hırçın dalgalarını bulamazsınız Kerpe’de.Cenevizliler zamanında Kerpe kayalıklarında doğal bir liman inşa edilmiş olup bu yıllarda onu çıkarma ve kazandırma çalışmaları yapılmaktadır.

Hırçın olarak tanınsa da Karadeniz’in küçük sürprizleri vardır, güzelliklerini nazlansa da insanoğlunun kullanımına sunar.Kerpe'ye gelmişken yakınındaki diğer saklı koylarıda gezmenizi tavsiye ederiz. Kefken, Karadeniz’in sürpriz noktalarından biridir. İstanbul’un yakınındaki bu kıyı kasabası kilometrelerce uzanan kumsalı, sığ denizi ve kendisini çevreleyen çam ormanlarıyla kuzeyin en güzel tatil beldelerinden biri olmayı hak ediyor. Sadece kendisi de değil tüm bunları sunan, yakın koyları ve plajları da Kefken’in artıları arasında. Bunlar arasından Kumcağız Koyu, bir buçuk kilometre boyunca uzanan kum plajı ve 500 metreye kadar sığ deniziyle öne çıkıyor. Sırtını ormana vermiş Cebeci, bünyesinde yüzmek için loca gibi küçük koyları barındıran Kapri Koyu ve Kovanağızı Plajı’nın dışında Pembe Kayalar’ı da unutmamak gerekiyor. İlginç jeolojik yapısı, suyun içinde yumuşak, dışında sert olan bu kayalar başta Sultanahmet Camii olmak üzere birçok Osmanlı yapısında kullanılmış. Renk ve görüntü itibarıyla gerçekten olağanüstüler.

kerpe sahili kerpe otelleri

Kerpe Kaptan Otel-Kerpe

Reklam
Kerpe Kaptan Restaurant-Kerpe

reklam2