Biz Evde Yokuz Kerpe İzlenimleri...

kerpe otelleri,kerpe otel

İstanbul'dan 2 - 2,5 saatte varılan, Karadeniz'in şaşırtıcı şekilde kuzey Ege hissiyatlı, mavi bayraklı koyu Kerpe...Sakarya & Kocaeli civarlarını keşfetmek ve rehberini çıkarmak için bir müddettir buralardayız. Bir yanımız "Deniz sezonu kepenkleri indirmeden son bi sefer daha yüzmek için kalk git" diyor, bir yanımız "Gitmesine gideceksin de havlu atacak yer mi bulacaksın sanki, boşver" diyor...
Malum, İstanbul etrafındaki her yerin kaderi hafta sonu, hele bi de hava güzelse, taarruz altında kalmak oluyor... Ne yapsak?Dedik; en kötü haritadan kendimize bir kuytu bulur, oraya kaçarız, her şekilde bir yolunu buluruz. Bastık Kerpe'ye geldik.
Gözünü sevdiğimizin sonbaharı... Kerpe ne güzel geçti sayende. Deniz hala sıcak, kalabalıklar büyük ölçüde azalmış, ormanlardaki tahta masalar, şezlonglar boş...Denize de girdik (çıkınca üşüdük gerçi), meşhur Kartal Kayalıkları'nda gürültüsüz, kalabalıksız bir gün batımı keyfi bile yaptık. Çok güzeldi Kerpe.
Büyüksün sonbahar...

kerpe kayalıkları kerpe

Bizim şansımız müthiş yaver gitti. Bakar mısınız ne kadar az insan var Kartal Kayalıkları'nda? Tabi kayanın arkasında kalıp da görünmeyen bir grup insan daha var ama yine de çok değil.Sonbahar valla kralsın, billa kralsın. 

Not: Kayanın tepesindeki deliler manzara seyretmek için değil, suya atlamak için oradalar!!!

kerpe piknik alanı eski kerpe

Burası Kerpe merkezin çok az ilerisindeki bir koy. "o nası deniz öyle...? Ölüdeniz buraya şubemi açmış...?" Ekşi Sözlük'te hakkında böyle yazıyor. Gidemesen bile, İstanbul'a 2,5 saat mesafede hala mavi bayraklı denizlerin hala var olabildiğini bilmek bile güzel.Arkan gür, yeşil Karadeniz ormanı, önün böyle mavi ve durgun bir Ege denizi... Hem de kum olduğu halde böyle berrak. Bi de çarşaf gibi.

Deniz ne kadar böyle olsa da deniz kenarındaki bu özel işletlemelerin (Kamp & piknik alanı) kumsallarında çöpler vardı maalesef. :(

kerpe kartal kayalıkları kerpe

Kerpe'nin en manzaralı yeri Kartal Kayalıkları. Çok tatlı bir ekip vardı. Çadırlarını alıp gelmişler, gece buraya kamp attılar. Keyiflerinde gözümüz kaldı. Bakalım çadırlarını bulabilecek misiniz ?

Bu arada bu kayalıklar da çekirdek kabukları ve bilimum şişelerden nasibini almış. :(

kerpe ceneviz cafe kerpediem restaurant kerpe

Kerpe ufak, şirin bir balıkçı köyü(ymüş).Burada bir de surf okulu var. Bizim kısmetimize gittiğimizde kapalıydı.Kapalı demişken, Kerpe kışın kış uykusuna yatıyor, pek tenha oluyormuş.

 kerpe kayalıkları kerpe otelleri

Sonbaharın kaymağını yesek de, eminiz şans da yüzümüzde gülmüştür biraz. Kesin buraya sezon dışı gelip de anlamsız bir kalabalığa denk gelen de vardır.Her yer için geçerli olabilen bir sıkıntı bu. Biz şöyle bakıyoruz: Şartlar neyse ne, insan biraz da kendi deneyimini kendi yaratıyor.Biz mesela bir yerde aradığımızı bulamadıysak, Google Earth'ten, internetten keşfe çıkıyoruz. İnsanlara danışıyoruz. Nihayet kafamıza uygun yerler, insanlar bulup, onlarla takılıyoruz.

Kerpe'yi kalabalıklardan kaçmak istiyorsanız yaz sezonunda değil, daha boş olduğu sezon dışı zamanlarında keşfetmenizi öneririz.

kerpe kartal kayalıkları kerpe denizi kerpe otelleri

Kerpe doğal bir koy.
Kartal Kayalıkları ise bu koyda değil, koyun bittiği yerden denize doğru uzanıyor. Yani daha açık ve korunaksız bir denizde. Dolayısı ile burada Karadeniz'in insanı çekmesi ile bilinen rip akıntısı olabiliyor.Belediye bir tabela koyup açıklamış: Rip akıntısı şudur, şöyle oluşur ve tehlikeli olduğu için yüzmek yasaktır ama nafile... Bırakın yüzmeyi, millet 2 katlı bina yüksekliğindeki kayalardan işte böyle atlıyor.

Burada boğulma vakaları var. Ne kadar yüzme bilseniz de tehlikeli bir yer.

 eski kerpe burnu ömerağzı kerpe

kerpe otelleri kerpe konaklama kerpe pansiyonları

kerpediem cafe restaurant kerpe

kerpediem cafe bar kerpe

Biz Evde Yokuz Kerpe 

Kerpe için böyle güzel bir sunum yaptıkları için bizlerde Biz Evde Yokuz ekibine teşekkür ediyoruz...Sosyal Medyadan Takip etmek isteyenler için adresi www.facebook.com/bizevdeyokuzcom/

Kerpe Kaptan Otel-Kerpe

Reklam
Kerpe Kaptan Restaurant-Kerpe

reklam2