Doğa Harikası Kerpe Kartal Kayaları

Kerpe Kayalıkları sizleri bekliyor.Herkesin bildiği meşhur adı ile Kartal Kayalar Kerpe’nin en ilginç falez oluşumlarındandır. Birçok turizm dergilerinde kataloglarında ve klip çekimlerinde favori yerler arasında gösterilmektedir.

Dalga ve rüzgar etkisiyle oluşan falezler Kerpe Kartal Kayalıklarını bir mimar gibi işlemiştir. Kerpe plajının üst kısmında yer alan kayalar denize girmek, gün batımını izlemek, balık tutmak ve fotoğraf çekmek için çok ideal yerlerdendir. Yaz mevsiminde binlerce ziyaretçiyi farklı oluşumuyla büyüleyen ve görenin takrar tekrar görmek istediği bu kayalar Kerpe ile bütünleşmiş bir doğa harikasıdır.

Kerpe Kayalıklarının yöresel adı Kartal Kaya olarak bilinir. Yöre insanının doğası ile kaynaşmış bu falezlerde birçok manzaraya şahit olursunuz. 15 metreyi bulan yüksekliğinden balıklama denize atlayanlar çocuklar olsa da oldukça tehlikeli olan bu hareketleri denemeyiniz. Deniz içinde gizli kayalıklar mevcutur ve istenilmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.
Yazları denize girmek için daha çok gençlerin tercih ettiği Kerpe Kayalıkları akşam gün batımı ile yerini günbatımı izleyen sakinlerine bırakmaktadır. Gün batımın tüm güzellikleri sonuda kayalık alanda balık avcılarını görmek mümkündür. Tabi gece yıldızları izleyen romantik aşıkları unutmamak gerekir.


Kerpe Kayalıklarında Mayıs-Haziran aylarında istavrit avlanırken, Ekim-Kasım aylarında lüfer,palamut ve sarıkanat avı yapılır. Ayrıca eşkina avcıları için Kerpe Kayalıkları vazgeçilmez meralardandır.
Tüplü dalışlar için denizaltı kanyon ve mağaraları oldukça ilginçtir. Yakın bir tarihte Kerpe denizaltı müzesi yapılması gündendeki yerini korumaktadır. Hem deniz hemde dalış zevki yaşamak isteyen serbest dalıcılar için ise snorklling imkanı kerpe kıyılarında mümkündür.
Tesisleşmenin olmadığı Kerpe Kayalıklarına yürüme mesafesinde kafe ve restoranlar mevcuttur. Restoranlarda kayalıkların açıklarından tutulan tekir, istavrit, kalkan, lüfer ve palamut balıklarını tadmanızı tavsiye edebiliriz. Kerpe’de her mevsim en taze balıkları ve yöre bahçelerinde yetişen salatalık sebzeleri bulmanız olasıdır. Bölge doğal gıdalar konusunda oldukça bereketlidir.
Kerpe Kayalıkları mevcut güzelliklerinin yanı sıra denizin dalgalı olduğu zamanlarda oldukça tehlikelidir. Uyarı levhalarını dikkate alınız. Dalgaların yoğun olduğu kış mevsimlerde fotoğraf çekmek için oldukça iyi planlar bulabilirsiniz. Onlarca video klibe doğal sahne olmuş Kerpe Kayalıkları sanatçılar tarafından tercih edilmeye devam etmektir. Ayrıca kayalıklar her mevsim fotoğraf turları için oldukça tercih edilen bir yerdir.


Kerpe’ye gelip Kerpe Kayalıklarını görmeden dönmeyen yok denecek kadar azdır. Karadenizin tüm mimarlık sanatını konuşturduğu bu doğal yapı hergeçen gün daha çok ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Mutlaka ziyaret etmelisiniz…

kerpe kartal kaya kerpe otel   kerpe otel kerpe kayalıklar

Kerpe Kaptan Otel-Kerpe

Reklam
Kerpe Kaptan Restaurant-Kerpe

reklam2