Kerpe'ye Yakın Köylere Kültür Gezileri Yapmalısınız...

Kerpe denince aklınıza deniz,tatil ve balık gelir. Bu kavramlar zaten içiçe girmiş ve güzel zamanlar geçirmenizi sağlamıştır. Güzel bir gün batımına karşı sipariş edilen balıklarla tatil bir başka oluyor. Bunun dışına çıkmayı hiç düşündünüz mü? Gelin sizleri Kerpe’ye komşu iç köylere götürelim.

Gemicipınarı: Kerpe’nin en yakın yerli halkın yaşadığı yerleşimdir. Kerpe sınırları içinde yer alır. Kerpe’ye 1 km mesafededir.Orman içinden köye kadar patika yürüyüş yolu mevcuttur kısa süreli yürüyüşler yapılır.

Kefken: Kerpe’ye 4 km mesafede yer alan bölgenin en gelişmiş balıkçı köyüdür. Kerpe gibi ekonomisinin bir bölümünü turizmin oluşturduğu Kefken büyük bir limana sahiptir. Meşhur Pembe Kayalar Kefken ile Kovanağzı arasındadır.

Cebeci:Yaklaşık 3km.’lik uzunlıkta bir plaja sahip tatil beldesidir. Sahilin karşısında meşhur Kefken Adası yer almaktadır. Yazları kalabalık kışları ise oldukça sakindir. Kerpe’ye 7 km mesafededir.

Karaağaç: Kerpe’ye 13 km’lik mesafe ile en büyük iç köylerdendir. Yerleşik insanları karadeniz kökenlidir. Küçük çapta hayvancılık ve bahçecilik yapılmaktadır. Büyük şehirlerde çalışan gençler köylerine yazlık evler yapmışlardır. Son zamanlarda popüler bir emlak edinmi ile şehir insanları bu köye yerleşmeye başlamışlardır. Çerkez göçü sırasında vefat edenler için köyde bir Çerkez anıtı yer almaktadır. Her yıl Çerkez sürgünü burda anılmaktadır.

Babalı: Kerpe’ye 12 km mesefede olan Kuzey rüzgarlarını bağrına basan bir köydür. Kilometrelerce sahillere ve kumul tarlalarına sahiptir. Yazlıkçılar tarafından son 10 yıldır talep gören bir yerdir. Altyapıya en çok ihtiyaç duyan sahilimizdir. Yörük vatandaşların yerleştiği bir köyümüzdür.

Ballar: Kumcağız koyuna karşı kurulmuş enfes bir manzaraya sahip köyümüzdür. Tepeden bakınca tüm koy ayaklar altındadır. Trabzon ilinden gelip yerleşen ve o bölgenin horon ve kemençe kültürünü devam ettiren bir köydür. Köyde inşaat işçiliği ve ustalığı konusunda ciddi ustalar bulunmaktadır.

Kurtyeri: Kumcağız sahilinin bir bölümünü’de içine alan köy, Kefken-Kandıra yolu üstüne kurulmuştur. Turizm, bahçecilik, hayvancılık ve inşaat sektörü köyün ekonomsini oluşturmaktadır.

Kıncıllı: Kurtyeri-Kandıra yolu üstünden bir sapakla bağlanılan tarım ve hayvancılığın en çok yapıldığı köylerdendir. Köy mimarisi görülmeye değerdir. Köy ürünleri bulabileceğiniz yerlerin başında gelir.

Babaköy: Kandıra yolu üstünde bulunan manav tezgahlarının ürünlerini bünyesinde barındıran köydür. Kuzey rüzgarların kapalıdır. Bağ ve bahçe işleri için oldukça uygun bir iklime sahiptir. Manav vatandaşlar tarafından kurulmuş bir köydür. Akçakoca Bey türbesinin bulunduğu Babatepesi köyün yamacında bulunmaktadır.

Her köyün fotoğrafı, insan motifleri ve mimarisi bir başkadır. İyi bir gezi planı yapabilirsiniz. Köylere keyifli bir kültür turu size bekliyor…

kerpe kefken cebeci

Kerpe Kaptan Otel-Kerpe

Reklam
Kerpe Kaptan Restaurant-Kerpe

reklam2