• Kerpe İçin Buradayız...

  Kerpe İçin Buradayız...

  Kerpe Hakkında Her Şey Bu Sitede
 • İstanbul'un Yanı Başındaki Cennet

  İstanbul'un Yanı Başındaki Cennet

  Kerpe Plajı Sizleri Bekliyor...
 • Kerpe Otel ve Pansiyon Rehberi

  Kerpe Otel ve Pansiyon Rehberi

  Kerpe Otelleri ve Kerpe Pansiyonları
 • Kerpe Miço Koyu Kadınlar Plajı

  Kerpe Miço Koyu Kadınlar Plajı

  Kerpe Mavi Bayraklı Plaj

Dünden Bugüne Kerpe Miço Limanı 

Kerpe Miço limanı tarih kokan saklı cennetidir.M.Ö 3000’li yıllarla başlayan Kerpe tarih serüvenin ilk misafirleri Sitler ve Amzonlar’dır . Sonralarında ise birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kerpe, Roma, Bizans ve Osmanlı Devleti hakimiyeti ile günümüze gelmiştir. Birçok medeniyetler için Kerpe doğal bir liman ve ticaret merkezi olmuştur. Kerpe’nin bir koyu olan doğal Miço limanı ise şüphesiz onlarca gemiyi misafir etmiştir.

Kerpe’nin merkezine 10 dakikalık yürüme mesafesi ile ulaşılan bu eşşiz güzellik görenleri büyülemektedir. Yöre halkının doğallığı bozulmaması için çaba sarfettiği Miço koyu, deniz içi dikit kayaları ile doğal bir liman oluşturmaktadır. 1999 depreminde birçok dikit kaya su altında kalmış olsa da liman yüz yılllar öncesinin izlerini taşımaya devam etmektedir. Kıyısı boyunca uzanan çam ve doğal ağaç örtüsü ile yaz ve kış ayrı manzaralar sunan Miço koyu lezzetli balıkları ve kaya yengeci türlerine sahiptir. Kerpe’nin en güzel snorkelling yapılacak yeri şüphesiz Miço limanıdır. Onlarca minik balık türünü görmek mümkündür.
Küçük bir sahille başlayan ve şekilli kayalarla denizle buluşan doğal liman yıllarca gizli kaldı. Bölgenin turizm potansiyeli ve ziyaretçi sayısının artması ile keşfedilen liman daha sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin tercihi olmaya devam ederken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından rehabilite edilerek geçtiğimiz yıl sadece kadınlara özel bir plaj haline getirildi. Kış aylarında ise yürüyüş yapanların en sevdiği güzergahların başında Miço limanı geliyor.Termosunuza kahvenizi koyup kahve keyfi yapabileceğiniz doğal hizmetler sunan Miço doğal limanının keyfini çıkartabilirsiniz.


Miço limanı turizm potansiyelinin yanı sıra tarihe şahitlik etmektedir. 15 yıl öncesine kadar kıyıya yakın Roma dönemine ait bir kilise kalıntısı mevcut iken bugün orman örtüsü altında kalmıştır. Orman örtüsünün altında birçok lahit mezar ve tarihi kalıntılar mevcutken günümüzde birçoğu tahrip edilmiştir. Ayrıca kıyı boyunca anfora kırıkları görebilirsiniz.
Kuzey rüzgarlarından etkikenmeyen bu doğal liman yüzyıllar önce ticaret ve balıkçı teknelerine hizmet ederken bugün turizmin en güzel alanlarından biri olmuş durumda. Araçla ulaşmanın bir noktaya kadar mümkün olduğu Miço doğal limanına orman yollarından ulaşmak mümkün. Merkezden kıyı şeridini takip ederek doğuya hareket ettiğinizde koya ulaşacaksınız. Başka bir ulaşım yolu ise Kerpe meydanından sağlanmaktadır. Yol tarifi almanız kolayca ulaşmanızı sağlayacaktır.
Kış aylarında hafta sonlarının yürüyüş güzergahlarının gözdesi, yaz aylarının sesiz ve sakin koyu Miço’ya kadınlar için güzel bir plaj olarak kullanılmaktadır.Geçtiğimiz yıl Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Miço limanın önemli bir kısmı kadınlarımıza özel plaj haline getirilmiş olup yaz aylarında sadece bayanların denize girebildiği özel plaş olmuştur...

kerpe mico koyu

kerpe mico koyu  kerpe mico denizi

Kerpe Kaptan Otel-Kerpe

Reklam
Kerpe Kaptan Restaurant-Kerpe

reklam2