Kandıra Keten Bezi

Kandıra İlçemize özgü dokuma tarzıyla keten hemen her alanda kullanabileceğiniz bir kumaş halini alır. Cefakar insanlarımızın elinin değdiği noktada. Sizi ve çevrenizi saran ve vazgeçemiyeceğiniz bir değer oluverir. Üstünüzde bir gömlek, pencerelerinizde dekoratif bir perde, banyolarınızda kese yada sabun bezi, masa örtüsü yada kızınızın çeyizi. Kandıra bezi, kundak bezinden, kefen bezine kadar hayatın tamamında kullanılan bir üründür.

Bu kumaştan gömlek, iç çamaşırı, hırka, gelinlik, elbise, şalvar, yatak-yorgan çarşafı, yastık kılıfı, sedir örtüleri, masa ve minder örtüleri, perdeler, kilimler, sofra puğları gibi ürünler yapılır. Ketenden dokunarak yapılan Kandıra Bezinin diğer bir özelliği ise çeşitli ip ve sim kullanılarak üzerine yapılan işlemelerdir.

Kandıra Bezi ve Keteni konusunda yoğun emek sarfeden Çekül Vakfı Kocaeli Temsilcisi Sayın Numan Gülşaha buradan teşekkür ederken; kendi kaleminden bir makale ile de Kandıra Bezi ve Ketenini tanımanızı istiyoruz.

Güncel - Keten ve Kandıra Bezi - Numan Gülşah

Keten dünyada Kanada, Hollanda ve Karadeniz'in kuzey kıyılarında; yurdumuzda ise iki bin yıldan beri Kocaeli'nin Kandıra Bölgesi'nde yetiştirilmektedir. Romalılar döneminde, Kandıra Bölgesi'nde yetiştirilen ketenden; kumaşlar, iplikler ve halatlar üretilmiştir. Bugün yörede "diken batmaz" olarak bilinen, iki kat dokunmuş keten kumaşlar ise o dönemde gemi yelkeni olarak kullanılmıştır. Keten tohumundan elde edilen bezir yağı ile emdirilmiş tahtalarla yapılan gemiler ise daha dayanıklı olmuş ve su almamıştır.

Bezir yağı aynı zamanda hem yemeklik yağ olarak kullanılmış, hem keten ipinin ucunda, kandillerde dünyayı aydınlatmıştır. Keten, Roma Senatörleri'nin giysilerinin de ana maddesini oluşturmuştur. Senatörlerin giysileri dikilirken kullanılan elyaflı-keten kumaştan arda kalan parçalardan-kıtıklardan- roma halkı ve askerleri için döşekler yapılmıştır. 1980 yıllarda keten ekilmesi yasaklanmış, buna rağmen köylerde yaşayan yaşlı teyzeler, sandıklarında sakladıkları ipliklerden kendi ihtiyaçları için "keten bezi" dokumaya devam etmişlerdir.

Pek çok işlevinin yanı sıra bugün, keten tohumunun sağlık açısından çok önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Omega enzimleri içeren yapısıyla bu tohumlar insan vücudunu kansere karşı korumaktadır.Hem tekstil sektörü açısından önemli bir hammadde olan, hem de pek çok yan maddenin üretimine olanak sağlayan, hem tedavi amaçlı kullanılabilen ketenin ülkemizdeki üretimi ne boyutta? Bu sorgulamaya ilk olarak, iki yıl kadar önce, bir sabah Güllük Körfezi'nde deniz üzerinde naylon halat ve iplerden oluşmuş bir çöp yığını ile karşılaştığımda başladım. Mavi tur için bölgeye gelen tekneler kopan halatlarını denize atıyorlar ve çekip gidiyorlardı. Bodrum mavi turlarını düzenleyenlere, neden kendir veya keten halatı kullanmadıklarını sorduğumda aldığım cevap gerçekten şaşırtıcıydı.

Yunan yatlarının AB çevre kanunları gereği ketenden yapılan bu halatları kullanmak zorunda olduklarını, bizler için ise böyle bir şartın olmadığını söylediler. Kocaeli'nde keten halat satan eski zamanların meşhur bir atölyesi ile bağlantı kurduğumda, keten üretimi yapılmadığı için artık onların da halat üretmekten vazgeçip, başka bir sektöre yöneldiğini öğrendim. İlgimi çeken bu konuda yaptığım araştırmalar sonucunda ketenin tek tük evlerde dahi olsa dokunmasını nasıl sağlayabileceğimizin cevaplarını aramaya başladım. Bu hususta Kandıra Kaymakamı Mehmet Sarıcan'ın büyük desteği oldu.Köy muhtarları keten ekimi konusunda bilinçlendirildi. Çok sayıda köyde bu yıl keten ekilmesi sağlandı. Yıllar sonra ilk defa çok sayıda keten tohumu toplanmak üzere tarlalarda bekliyor.

Yine Sarıcan'nın desteği ile Kaymas Köyü'nde terk edilmiş bir okul, Kaymas Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne tahsis edildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, imece usulüyle binayı restore eden köy halkına ihtiyaç duyduğu tüm yapı malzemelerini temin etti. Keten dokuma tezgahların bulunduğu alanda ünlü "Kandıra keten bezi" dokunmaya başlandı.Önümüzdeki günlerde bu alan kültür turizmine açılacak.

El dokumaları, keten bezi gömlekler, işlemeli para keseleri, şişelenen bezir yağları, keten torbaları içinde keten tohumları, keten ayakkabılar, keten kemerleri, örtüler, perdeler ve nice ürünler bu alanda pazarlanacak.
Kandıra'nın Kaymas ve Gebeli köylerinde bulunan keten bezi dokuma tezgahları yüzlerce yıldır değişmedi. Ketenin merkezi Kandıra Bölgesi'nde, belki de Romalılar'la aynı tezgahlar kullanılıyor. Ayrıca, Truva filminde kostüm olarak kullanılan el yapımı Buldan bezleri filmden sonra dünyaca tanındı.

Bu nedenlerle uluslararası bir ilgi odağı haline gelen Kaymas Köyü'ne 30 Mayıs 2006 günü Indiana Eyaleti Richmound Üniversitesi hocaları ve öğrencilerinden oluşan 26 kişilik gurup bir ziyaret düzenledi. Keten tarlalarını gezen, antik dokuma tezgahlarında dokuma tekniklerini uygulamalı olarak öğrenen grup; sandıklardan, dolaplardan çıkan keten ürünleri satın aldı. Ömürlerinde hiç yabancı ile karşılaşmamış

Kaymas halkı ile Richmound Üniversitesi mensupları bir anda kaynaştılar çünkü onları bir araya getiren düşünce dünya ortak mirasının ürünü keten idi. Önümüzdeki günlerde Kaymas'ın yeni konukları yine Amerikalılar olacak. Atlantik'in ötesinin ilgisini çeken keten ne yazık ki, Kocaeli Üniversitesi'nin ilgisini çekemedi. Oysa ki kültür yediği ile içtiği, oturması, kalkması ile bir yaşam şeklidir.

Demek ki, ortak kültür ve sahiplenme insanları bir araya getirebiliyor. Bize düşen, dünyanın bile sahip çıktığı bu değerlerimizi korumak ve dünyaya tanıtmaktır.

Numan Gülşah
ÇEKÜL Vakfı Kocaeli Temsilcisİ

kandira keten bezi    keten bezi kandira

 

kandira bezi   keten bezi dokuma kandira

 

KANDIRA BEZİ VE KETEN BEZİ ÜRÜNLERİNDE SATIN ALMAK VEYA HEDİYE ALMAK İÇİN İSTER DİREKT OLARAK SİTEMİZLE İRTİBAT KURABİLİR İLETİŞİM KISMINDAN MESAJ YAZABİLİR VEYA 0 532 577 02 79 NOLU TELEFONDAN SİPARİŞ VEREBİLİRSİNİZ.

KANDIRA KETEN BEZİ SATIŞI SİTEMİZDEN DİREK ALABİLİRİSİNİZ.

KANDIRA KETEN BEZİ SATIŞI