Kerpe Kandıra Alışveriş

Kandıra manda yoğurdu,köy peyniri hindisiyle meşhur bir ilçemizdir. Yaz aylarında Kerpe'de Yolcunun Yeri Yöresel ve Ev Yapımı ürünleri gönül rahatlığı ile alabilirsiniz  Kandıra’ya gelmişken mutlaka dönerken Kandıra’dan taze köy yumurtası ,köy peyniri ve manda yoğurdu alın tadına doyamayacağınız bu lezzeti her gelişinizde artık bir tutku haline gelecektir.İster Kerpe’den Kandıra’dan dönerken Kandıra’da tüm doğal ürünleri yaz aylarında Kerpe'de şubesi bulunan Yolcunun Yerinden Kandıra merkezde taze doğal ürünler alabilirsiniz..Ayrıca köy ekmeği ve lokum almayı unutmayın…

 KANDIRA YÖRESEL VE EV YAPIM ÜRÜNLERİ SATIŞ NOKTALARI

KERPE İÇİN DOĞAL ORGANİK EV YAPIMI ÜRÜNLER İÇİN YOLCUNUN YERİ/KERPE MERKEZ

KANDIRA İÇİN KAHVALTI DÜNYASI AYDIN YOLCU KANDIRA MERKEZ 

  • KANDIRA YOĞURDU VE PEYNİRİ

Yoğurt manda sütünden yapılıyor, diğer yoğurtlara göre oldukça katı kıvamlı ve lezzetli. Eskiden bakraçlarda satılan yoğurdumuz şimdilerde depozito sorun olunca plastik kaplarda satışa sunulmuştur. Yoğurdun üzerini kaplayan sarımtrak renkli kaymağı bıçakla bile kesebilirsiniz. Çarşamba ve cumartesi günleri kurulan semt pazarına uğradığınızda köy usulü ile yapılmış günlük taze yoğurdumuzu bulabilirsiniz. Peynirimiz de ise daha çok çeşit vardır. Manda, İnek, Keçi ve Koyun sütünden yada karışık olarak yapılan yöremize has peynirimizide yine semt pazarımızdan bulabilir ve alışverişinizi yaparken sıcak ve cana yakın insanlarımızla da samimi bir sohbete girdiğinizin farkına bile varamazsınız.

Kandıra, çevrede yoğurdu ile ünlü olan bir ilçemizdir. Kandıra Yoğurdu’nu ünlü yapan en önemli özellik; geçmişte çok sayıda bulunan, günümüzde ise sayısı azalmakla birlikte hala varlığını devam ettiren manda sütü katkılı yapılıyor olmasıdır. Manda sütünden yapılan yoğurt, diğer yoğurtlara göre oldukça katı kıvamlı ve lezzetlidir.

Eskiden bakraçlarda satılan yoğurt, şimdilerde depozito sorun olunca plastik kaplarda satışa sunulmuştur. Yoğurdun üzerini kaplayan sarımtrak renkli kaymak bıçakla bile kesilebilir. Çarşamba ve cumartesi günleri kurulan semt pazarına uğrandığında köy usulü ile yapılmış günlük taze yoğurt rahatlıkla bulunabilir.

Peynir de ise daha çok çeşit vardır. Manda, İnek, Keçi ve Koyun sütünden yada karışık olarak yapılan yöreye has peyniri de yine semt pazarından bulunabilir.
Bu nedenle hem Kandıra’yı hem de yoğurdunu tanıtmak, yoğurt üreticilerini teşvik etmek amacıyla, Kandıra’da 2000 yılından bu yana her yıl Ağustos ayında, Kandıra Yoğurdu Festivali düzenlenmektedir. İlçeyle adı özdeşleşmiş Kandıra Yoğurdu, yine ilçeye has yöntemlerle yapılmaktadır. 2005 yılı itibari ile Kandıra Kaymakamlığı girişimi ile Kandıra Yoğurdu patent çalışmaları başlatılmıştır. 24/04/2005 tarihinde resmi gazetede tescil ilanı verilmiştir.Ve Kandıra Yoğurduna Patent alınmıştır.

  • KANDIRA HİNDİSİ

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmez menüsü, “Amerikan Bronzu” olarak adlandırılan, “Kandıra Hindisi” merada otlayarak besleniyor. Ortalama 90 günde kesilebilir hale gelenlerin dişileri 6, erkekleri de 30 kiloya kadar ulaşabiliyor. Erkeklerin eti sert olduğu için dişiler daha fazla tercih ediliyor.

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmez menüsü, "Amerikan Bronzu" olarak adlandırılan, "Kandıra Hindisi" merada otlayarak besleniyor. Ortalama 90 günde kesilebilir hale gelenlerin dişileri 6, erkekleri de 30 kiloya kadar ulaşabiliyor. Erkeklerin eti sert olduğu için dişiler daha fazla tercih ediliyor.
1979 yılında açılan “Hindi Üretim İstasyonu” nun 2002 yılında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından kapatılması sonucu halkın önemli bir gelir kaynağından yoksun kalmaması için İl Özel idaresince hindi palazı getirilmekte ve üreticiye dağıtılmaktadır.

  • KANDIRA KETEN BEZİ

Kandıra Bezi” nin hammaddesi ketendir. Şile bezinin atası olarak kabul edilen, eskiden yöre insanın kıyafetlerini yaptıkları bu değerin üretimi keten ipeği elde etmenin zorluğu sebebiyle kaybolmakla yüz yüzedir. Kandıra’nın köylerinde dokuma tezgahlarında dokunan Kandıra Bezi (Keten bezi) ile çay takımı, peçete, gömlek, gecelik, masa örtüsü, köşe yastığı, ceket, pantolon, döpiyes, yatak çarşafları eski Türk Motifleri ile işlenerek yapılmaktadır. Yapılan incelemede “Şile Bezi” diye çevrede ün yapan “Keten Bezi”, aslında Kandıra ve köylerine has bir bezdir asıl kaynağı Kandıra’dır.Kandıra bezinin üzerine işlenen süs ve motifleri şöyle sıralayabiliriz; çıtlak kahve, kartopu, eğrelti, kare, sevda çiçeği, yeminli örnek ve diğer Türk motifleridir.Bunlar bezin üzerine çeşitli renklerdeki ip ve sim ile işlenir

İlçemize özgü dokuma tarzıyla keten hemen her alanda kullanabileceğiniz bir kumaş halini alır. Cefakar insanlarımızın elinin değdiği noktada. Sizi ve çevrenizi saran ve vazgeçemiyeceğiniz bir değer oluverir. Üstünüzde bir gömlek, pencerelerinizde dekoratif bir perde, banyolarınızda kese yada sabun bezi, masa örtüsü yada kızınızın çeyizi. Kandıra bezi, kundak bezinden, kefen bezine kadar hayatın tamamında kullanılan bir üründür. Bu kumaştan gömlek, iç çamaşırı, hırka, gelinlik, elbise, şalvar, yatak-yorgan çarşafı, yastık kılıfı, sedir örtüleri, masa ve minder örtüleri, perdeler, kilimler, sofra puğları gibi ürünler yapılır. Ketenden dokunarak yapılan Kandıra Bezinin diğer bir özelliği ise çeşitli ip ve sim kullanılarak üzerine yapılan işlemelerdir.

  • KANDIRA KETEN BEZİ ÜRÜNLERİ SATIŞI

Kandıra bezi ve keten bezi ürünlerinde satın almak veya hediye almak için ister direkt olarak sitemizle irtibat kurabilir isterseniz 0 532 577 02 79 nolu telefonda irtibata geçebilirsiniz.

YADA AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYARAK ÜRÜNLERE ULAŞABİLİRİSİNİZ.

KANDIRA KETEN BEZİ SATIŞI 

 

İlgili Kelimeler: Kerpe,Alışveriş,Kerpede Ne Yapılır,Kandıra Alışveriş,Kandıra Yoğurdu,Kerpe Taze Balık,Kandıra Köy Ürünleri,Kandıra Hindisi,Kandıra Manda Yoğurdu,Kandıra Bezi,Kandıra Keten Bezi