Gezi ve Tatil Hazırlığı

Gezi & Tatil öncesi Yapmamız Gereken Hazırlıklar

Seyahate çıkmadan önce yapmamız gereken hazırlıklar ne zaman, nasıl, nerede ve ne kadar süre kalacağımıza göre değişkenlik gösterecektir.

Aşağıda aklımıza gelen tatil & gezi öncesi yapılması gerekenleri listeledik, umarım işinizi yarar.

Gerekli Evrak ve Belgeler; Seyahatimizde bize gerekli olabilecek evrak ve belgeler Pasaport, Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Evlilik Cüzdanı, Rezervasyon Formu ( Voucher ), Uçak / Otobus / Tren bileti, Gideceğiniz yere göre gerekli olabilecek diğer belgeler.

Evden Ayrılmadan Önce; Evi belli aralıklarla bir komşunuz veya arkadaşınız gözünüzün arkada kalmasını engelleyecektir. Her koşulda evde güvenlik açığı oluşmamasını sağlayın, bulunabilecek bir yere anahtar bırakıp hırsızın işini kolaylaştırmayın. Evde kalınıyor izlenimi vermek için, bir ışığı açık bırakabilir, kapı önünde ayakkabı bulundurmak vs. önlemler alabilirsiniz.

Uzun süreli seyahatlere çıkmadan önce, su, elektirik, gaz bağlantılarını kapatmakta fayda var. Yoğun yağmur yağacağını varsayarak balkon vb. yerlerde bulunan giderleri su taşmasına karşı kontrol edebilirsiniz.

Evcil hayvan besliyorsanız gideceğini yere götürmeyeceksiniz. Bir bakıcı yada bakımevi bulmanız gerekecekti. Yanınızda götürmeyi planlıyorsanız konaklayacağınız yere Evcil Havyan kabul edip etmediklerini sormanız gerekir.Evdeki bitkileriniz içinde türüne göre önlem almak gerekecektir.

Araç ile Tatile Çıkarken; Aracın tüm bakımını yaptırın. Kasko, Trafik Sigortası vb. belgeleri kontrol edin.

Hava Durumu; Gideceğiniz yerin hava durumu hakkında bilgi edinin, yanınızda götürmeniz gerekenleri buna göre belirleyebilirisiniz.

Oteli / Seyahat Acentanızı Arayın: Daha öncesinde rezervasyon yaptırmış olsanız bile, rezervasyon yaptırdığınız yeri arayıp rezervasyon bilgilerini teyit ettirmenizde fayda var, özellikle sımücak sezonlarde ve münferit otel rezervasyonu yaptı iseniz.

 

*** Gezi Valizinizi hazırlamadan önce Gezi Valizi Hazırlama Listesi sayfasına da mutlaka uğrayın.